E-BÜLTEN ÜYELİK 

YENİ EKLENEN FİRMALAR

Arima Araştırma / Araştırma Şirketi
Jelatinfilm /
Prodüksiyon Şirketi
Carbon İnteraktif /
İnteraktif Ajans
Morrrow İletişim Danışmanlığı /
PR ve İletişim Danışmanlığı
DirectCom /
Doğrudan Pazarlama Ajansı

Firmanızı eklemek için tıklayınız...

AJANS BUL 


Pazarlama ve pazarlama iletişimi dergilerinden hangilerini sürekli takip ediyorsunuz?

Anketi Gönder Sonuçları Göster
 

 

DOĞAN ONLINE (DOL)

Türkiye’nin öncü internet şirketlerinden biri olan Doğan Online (DOL) hakkında genel olarak bilgi verebilir misiniz?

1999 yılında kurulan DOL, internetteki  tüm önemli  iş modellerini kapsayan özgün çözümleri Türk internet piyasasına en başından bu yana sunmaktadır. DOL çatısı altında her biri kendi segmentinin liderleri arasında yer alan Portaller ve Sosyal network siteleri,  E-ticaret siteleri ve Türkiye’nin en büyük Online Reklam Network'ü yer almaktadır.

Yayıncılık alanında  (Ekolay, Mahmure.com, Bigpara, Oyuncu, Sinemazon, Gayet.net) online reklam hizmetleri (Medyanet ) ve e-ticaret (Hepsiburada.com, Gezisitesi.com, Nesine.com, Daybuyday.com, Gezex.com, Alışverissaati.com, Altıncıcadde.com ) alanlarında geçen yıl gerçekleştirdiğiniz 700 milyon TL’lik ciro içindeki payları hakkında bilgi verebilir misiniz?  Bu çerçevede 2012 hedeflerinizi de paylaşabilir misiniz?

Sektörün en büyük kuruluşu olarak bugün faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.  DOL faaliyet gösterdiği alanlarda 2011 yılını 700 Milyon TL ciro ile kapattı.E ticaret’te amiral gemimiz olan Hepsiburada’nın ciro üzerindeki payı oldukça yüksektir.Ayrıca bünyemizdeki dijital reklam pazarlama şirketi Medyanet kendi sektörünün en büyüklerden biridir.

Bundan sonraki hedefimiz bölgesel olarak büyümek ve 2012’de Hepsiburada.com’da 1 Milyar TL ciro hedefine ulaşmak . Ayrıca önümüzdeki bir-iki yıl içerisinde Doğan Online’ı 2,5 Milyar Dolar’lık değere sahip bir şirket haline getirmeyi hedefliyoruz.

Mevcut portal ve siteleriniz ile neyi hedefliyorsunuz?   Bu siteler çerçevesinde Türk internet kullanıcısının online dünyadaki davranışları hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Mevcut sitelerimiz ve portallarımız ile internet sektörünü büyütmeyi planlıyoruz. E-ticaret özelinde baktığınızda Amerika’nın %15’i Avrupa’nın %10’u internet üzerinden alışveriş yapıyor. Türkiye’de bu oran sadece %4’. Dolayısı ile daha gidecek çok yolumuz var. Biz hem kendimizi  büyütmeye hem de sektörü büyütmeye gayret ediyoruz. Bu sektöre ilk giren DOL bu alandaki lider ve öncü konumunu devam ettirmek için çalışıyor.

Ipsos KMG’nin “İnternet Kullanım Alışkanlıkları” araştırmasına göre Türkiye’de 12 yaş ve üstü tüm bireylerin %41.8’i ayda bir ve daha sık internete bağlanıyor. Yaklaşık 24.4 milyon bireyinyarısından fazlası her gün internete bağlanıyor, %88.1’i ise (yaklaşık 21.5 milyon kişi) düzenli olarak haftada bir veya daha sık internete bağlanıyor. (Tüm bireylerin %36,8’i)

Türkiye’de ayda bir ve daha sık internete giren 12+ bireylerin
%19.3’ü (4.7 milyon birey) on-line alışveriş yapıyor. Online alışveriş ; 25-34 yaş grubu, AB, yoğun internet kullanıcılarında daha yüksek.

On-line alışverişçilerin (4.7 milyon kullanıcı)  on-line olarak en fazla satın aldığı ürün grubu %24.5’lik oranla uçak bileti ve tatil amaçlı yapılan otel rezervasyonları. Online alışverişte en çok tercih edilen diğer iki kategori ise elektronik aletler (cep telefonu dahil) ve bilgisayar&donanım ürünleri.

Türkiye’de e-ticaret kavramının oluşmasının öncülerinden olan Hepsiburada.com’un kurulumundan günümüze geçirdiği süreci ve bu bağlamda Türkiye’deki e-ticaret sektörünün geleceğini değerlendirebilir misiniz?

Hepsiburada.com Türkiye’de e-ticaret sektörünün en köklü şirketi. Türkiye’de bugün online alışveriş yapan yaklaşık 6 milyon kullanıcının 3,5 milyonu  Hepsiburada.com üyesi. 10 yıl önce 100 bin dolar Hepsiburada.com bugün günde 30 binden fazla ürünün satıldığı, Türkiye’nin en büyük AVM’si konumuna geldi. Bir başka deyişle, baş döndürücü büyüme hızıyla yarım asırdır faaliyet gösteren şirketleri bile geride bırakarak bir başarı hikayesine imza attı.

Hepsiburada.com’un öyküsü aslında Türkiye’de e-ticaret sektörünün gelişim hikayesidir. Türkiye'de e-ticaret sektörü önemli bir büyüme hızı yakaladı. Hepsiburada.com ise bu hızlı büyümenin hem itici gücünü oluşturdu hem de liderliğini üstlendi.

Hepsiburada.com’un büyüme rakamlarına dair bazı verileri paylaşmak istiyorum.

  • Aylık 15,5 milyon ziyaret.
  • 7 milyon tekil ziyaret 3,5 milyonun üzerinde kayıtlı üye…
  • 2011'de ise 5,5 milyon ürün satışıyla büyüme
  • 2011 ilk altı ay içinde yeni üye sayısında 2010 yılına göre yüzde 50 artış,
  • 7 milyon kişi bir ürün satın almak istediğinde Hepsiburada.com’a göz atıyor.
  • Avrupa'nın en çok ziyaretçi kabul eden alışveriş merkezine yılda 1.5 milyon kişi gidiyor. Hepsiburada.com’a alışveriş için gelen kişi sayısı ise ayda 15 milyon.
  • Sitede 360 bin ürün satılıyor, bu açıdan Avrupa'nın en büyük 18'inci internet alışveriş sitesiyiz. 

Comscore verilerine göre, Türkiye Avrupa’nın en aktif internet kullanıcısına sahip ülkesi. Dünyada 12, Avrupa’da ise 4. sırada yer alıyoruz. İnternet kullanım penetrasyonumuz yüzde 48, e-ticaret kullanımı ise yüzde 17 seviyesinde. BKM verileri ise, 2011’de kredi kartı aracılığıyla yapılan e-ticaret işlem adetlerinin geçen yıla göre yüzde 40, işlem tutarının ise yüzde 57 oranında artış gösterdiğine işaret ediyor. Bu rakamların 2012 ve 2013 yıllarında daha da yükseleceğini görüyoruz. 

Sanal dünyanın sınırları her geçen gün genişliyor. Araştırmalar,  2011 yılında her 5 kişiden birinin internet üzerinden alışveriş yaptığını gösteriyor. Buna paralel olarak e-ticaret sektöründe çok dinamik gelişmeler, büyümeler yaşanıyor.  E-ticareti büyüten en önemli gelişme ise teknoloji alanında yaşanıyor. Özellikle mobil ürünler ve tablet pc’ler son dönemde en çok gündemde olan teknolojiler arasında yer alıyor. Dolayısıyla mobil ürünlerden ve tablet pc’lerden alışverişin önümüzdeki dönemde çok daha fazla yaygınlaşacağını düşünüyoruz.

Bu öngörüyü bir örnekle detaylandırmak gerekirse; Hepsiburada.com’da en fazla satış artışı yaşandığımız kategoriler arasında Elektronik Eşya  ve TV kategorisi geliyor. Bu kategoride alışveriş oranları son aylarda ciddi bir tırmanışa geçti. Şubat ayındaki ölçümlerimize göre tüketicilerin geçmiş dönemlere kıyasla 3 kat daha fazla TV satın aldığını gözlemliyoruz. Bu örnek bize alışveriş alışkanlıklarımızın geçmişe kıyasla giderek daha fazla online’a yöneleceğini gösteriyor.


Ülkemizin en büyük online reklam networklerinden biri olan Medyanet çerçevesinde ülkemizdeki online reklam pazarı hakkında neler söyleyebilirsiniz? Online reklamcılığın büyümesi için yapılması gerekenler nelerdir?

Türkiye’de online reklam pazarını incelemeye başlarken ilk bakışta kullanıcı istatistikleri oldukça dikkat çekiyor.

Ülkemizde 35 milyon internet kullanıcısı bulunmakta. Kullanıcıların sadece%4’ü sosyal medya kullanmıyor, ve üye sayımızla Facebook’ta dünyada 6. sıradayız. Türk internet kullanıcılarının yüzde 93,6′sı online video izleyicisi, bu rakamla da dünyada sıralamasında ilk sıradayız.

Şu an dijital, markalar için oldukça büyük bir potansiyele sahip,  reklam sektörü de bu potansiyelin oldukça farkında. Mobil platformlara yapılacak yatırımlar, sektöre gelecek ölçümleme standartları ve telifsiz içeriklere karşı uygulamaların  dijital reklamcılığın büyümesine katkı  saplayacağına inanıyorum.

İnternet dünyasında 2012 yılında hangi trendlerin ön plana çıkacağını düşünüyorsunuz?

E-ticaret sektörü açısından bakacak olursak dünyada alışveriş trendlerinin kişisel ihtiyaçlara özel cevaplar verecek biçimde şekillendiğini görüyoruz.  Bir başka deyişle artık her yerden, istediğimiz anda ihtiyaçlarımızı online satın alabileceğimiz bir dönemdeyiz.  Bu dönemin en fazla konuşulan konularından biri de Augmented Reality, yani “Artırılmış Gerçeklik”. Bu teknoloji, digital çağın alışveriş trendlerini de belirleyecek.  Dijital dünya ile gerçek dünyayı bir araya getiren bu teknoloji ile gerçek dünyada yer alan bir ürünü/mekanı/cismi mobil cihazınız ile tanıyabiliyor ve web üzerinde ürün hakkında tüm bilgilere ulaşabiliyorsunuz. Herhangi bir yüzeyde bir ayakkabıyı/elbiseyi inceleyebiliyor, üzerinizde deneyerek satın alabiliyorsunuz. Bu teknoloji bizim de gündemimizde olan bir yenilik.

Sosyal medya hesapları aracılığıyla kişilere özel alışveriş mağazası da yakın zamanda gündemimize girecek bir diğer konu. Artık alışverişi tetikleyen tüketici değil, firmalar olacak. Tüketicinin bulunduğu her yerde alışveriş imkanları önüne sunulacak. Dolayısı ile “alışverişe çıkmak” tabiri gündemden düşecek. İhtiyacınız oluşmadan önce bunu size öneren sistemler gelişecek. Halihazırda Smart TV ve mobil uygulamalar ile web dışındaki ekosisteme taşmış durumdayız.

Sosyal medyanın gelişmesi ile beraber öne çıkan Social Business (Sosyal İş), Social Commerce (Sosyal Ticaret), Social CRM (Sosyal CRM) kavramlarına Doğan Online olarak bakışınız nedir?

Doğan Online bulunduğu sektörün dinamik yapısına uygun olarak kullanıcıların deneyimlerine yönelik trendleri yakından takip etmekte. Sosyal medyanın gelişen yapısı artık Facebook, Twitter gibi standart mecralar dışına çıktı.  Bunun yerini "ilgi alanı pazarlama" dediğimiz kavrama bıraktı. Kullanıcı internette sadece "bilmek istedikleriyle" karşılaşıyor ya da onun gibi düşünenlere güveniyor. Sosyal ticaretin içeriğine baktığımızda tam da bunun karşılığını görüyoruz. Sosyal medya entegreli tavsiye sistemleri, arkadaşımın beğendikleri, yorumlar, Sosyal CRM ve Sosyal Ticaret konularında çalışmalarımız hızla devam ediyor, şuan için önceliklerimiz arasında. 

Bize biraz da ev sahipliğini yapacağınız Generation Do it Onliners - GDOL Digital TalkFest hakkında bilgi verebilir misiniz?

Doğan Online  olarak imza atacağımız bu global etkinlikte online dünyasına yepyeni bir bakış açısı getirmeye, online neslini yeniden tanımlamaya hazırlanıyoruz.

Yaşamının büyük bölümünü dijital dünyada online olarak geçiren, fiziksel dünyadaki güç dengelerinin sürekli yer değiştirdiği ve farklılıklarının eşitlendiği online dünyanın tüm oyuncuları, hangi sebepten olursa olsun tek bir ortak noktada buluşuyorlar; hepsi bir sebepten, bir yerde, bir şekilde online’lar.

Bir sebep ve motivasyon doğrultusunda, tercih ettikleri araç ve yöntemler ile dijital dünyanın sunduğu bir platformda online olan insanlar, kurumlar, birimler topluluğunu, online endüstrisinin ortak hedef kitlesini oluşturan yeni bir nesil olarak tanımlıyoruz; Generation Do it Onliners kısaca GDOL.

5 Nisan 2012 tarihinde, İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenecek GDOL® Digital TalkFest de bu online nesli (GDOL), bu neslin sahip olduğu online gücü (GDOL POWER) ve bu online gücün izafi yolculuğunu (Road Map of GDOL POWER JOURNEY) tam günlük bir TalkFest süresince, yerli ve yabancı konuşmacıların aktaracakları veriler, örnekler, tecrübeler ve gelecek beklentileri eşliğinde tanımlayarak sorgulayacak interaktif bir konferans ve dijital dünya  platformu olarak tasarlandı.

Biz de; online yaratıcı, içerik ya da sistem üreticisi, kullanıcı, yatırımcı, girişimci ya da yaratıcı & kullanıcı hangisi olursanız olun bu ekosistemin yolculuğunu tam merkezinden izleyin ve dijital dünyanın geleceğinin şekillendiği GDOL Digital TalkFest’te yerinizi alın diyoruz!

GDOL Digital TalkFest’in hedefleri ve daha önce online dünyaya yönelik yapılan etkinliklerden farklı yanları hakkında bilgi verebilir misiniz?

GDOL Digital TalkFest’i, günümüz dünyasının koşullarına göre online nesli tanımlamak üzere yola çıkan ve dijital dünyanın geleceğini tartışmak üzere uluslararası düzeyde tasarlanan yeni nesil bir konferans platformu olarak tanımlıyoruz. “Konferans” demek bile planladığımız yolculuğu tam olarak ifade etmekte yetersiz kalıyor. Bu yüzden “TalkFest” tanımını kullandık. Etkinlik, ülkemizde ya da dünyada yapılan benzeri etkinliklerin tamamını kapsayacak konferanslar üstü bir etkinlik.

Bu etkinlikte sadece geleceğe dönük sorularımızın yanıtlarını bulmayacağız; bildiklerimizi de yeniden tanımlama gereği duyacağız.GDOL Digital TalkFest’te online nesli yeniden tanımlıyor; bu neslin sahip olduğu gücün nasıl sürekli el değiştirdiğini ve rotasının değişmesiyle hayatımızda nelerin değiştiğini uluslararası düzeyde tartışıyor ve yarınıyla ilgili önerilerde bulunuyor olacağız.

Hedef kitlesi, hedef kitlenin bizzat kendisi olan bu etkinliğe katılacak GDOL’ler, yatırımcılar, girişimciler, bu nesli tanımak ve onlara göre planlama yapmak isteyenler ya da fırsatları görmek isteyenler; kısacası çok geniş bir kitle 5 Nisan günü Haliç Kongre Merkezi’nde olacak.

Doğan Online’da çalışacak kişileri seçerken aradığınız özellikler nelerdir? Online dünyanın gelişmesi ile beraber ortaya çıkan yetişmiş insan gücü ihtiyacının karşılanması adına yapılması gerekenler nelerdir?

E-ticaret son derece dinamik ve yeniliklere açık bir sektör. Bu dinamikliğe ayak uydurabilecek, teknolojiyi hayatının bir parçası haline getiren, yeniliklere açık, müşteri memnuniyeti odaklı bir insan kaynakları vizyonuna sahibiz. Ailemize katılmasını istediğimiz çalışanları bu niteliklere göre değerlendirerek seçim yapıyoruz.

Uzun soluklu ve mutlu bir çalışan profili oluşturmak bizim için çok önemli. Müşterilerimiz memnun etmenin ancak mutlu ve uzunlu soluklu bir ekip ile mümkün olabileceğine inanıyoruz. Bu bağlamda İK politikamızı çalışanlarımıza yatırım yapmak, onlara bir kariyer planı sunmak ve kendilerini geliştirmelerini sağlayacak bir vizyonla oluşturuyoruz.

Doğan Online’ın büyüme ve yatırım planları hakkında neler söyleyebilirsiniz? Katıldığınız bir etkinlikte Sosyal Ticaret  alanına yönelik dile getirdiğiniz yatırım / satın alma planlarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Doğan Online olarak önümüzdeki dönemde e-ticarette yeni hedefimiz 2,5 milyar dolarlık ciroya ulaşmak. Bu hedef doğrultusunda organik olarak büyürken ortaklık ve satın almanın yanında yeni iş fikirlerine de sıcak bakıyoruz. Bu fikirleri hayata geçirecek girişimcileri bünyemizde görmek istiyoruz. Halen 700 mevcut çalışanımız var, 2012'de sadece ilk 4 ayda 70 kişiyi işe alıyoruz.  2012 sonu itibariyle hedefimiz 1.000 çalışana istihdam yaratan bir şirket olmak.

Yeniliklerimizden biri de 2012 itibariyle girdiği yeniden yapılanma süreci kapsamında Genel Müdürlük ile birlikte tüm markalarımızı aynı çatı altında ve ofiste birleştirme kararı oldu. Doğan Online Grubu bu kapsamda  e-ticaret, alanında faaliyet gösteren Hepsiburada.com, Gezisitesi.com, Nesine.com, Daybuyday.com, Gezex.com, Alışverissaati.com, Altıncıcadde.com yayıncılık alanında faaliyet gösteren Ekolay, Mahmure.com, Bigpara, Oyuncu, Sinemazon, Gayet.net ve dijital reklam pazarlama şirketi Medyanet  ile birlikte Mayıs ayından itibaren faaliyetlerini Trump Towers’da sürdürecek. Lojistik faaliyetlerini Sultanbeyli’deki dev tesislerinde sürdüren hepsiburada.com, lojistik operasyonlarını yine bu merkezimizden gerçekleştirirken şirketin yönetim birimi Trump Towers’a taşınacak.

Teşekkürler…

 
© 2005 - 2015 Pazarlamadünyası.com
Hiperaktif DotCom Agency
Üye Girişi
);